Otázky a odpovede Scentchips®
Katalytické lampy
História
Prvú katalytickú lampu vynašiel a zostrojil parížsky lekárnik Maurice Berger v roku 1898. Zariadenie pôvodne slúžilo na čistenie vzduchu a elimináciu pachov v nemocniciach. Až neskôr sa objavil nápad pridávať do náplne vonné esencie a tak sa katalytická lampa stala súčasťou luxusných interiérov, nielen domácností, ale aj hotelov a spoločenských inštitúcií.
Princíp fungovania
Katalytické lampy fungujú na princípe katalytickej oxidácie, inými slovami horenie bez plameňa. Základom katalytické lampy je takzvaný kahan, tvorený knôtom, ktorý vedie horľavú náplň (tvorenú z prevažnej časti čistým izopropylalkoholom s prídavkom vody a vonné esencie) ku keramickému horáku. Ten obsahuje platinu, ktorá pôsobí ako účinný katalyzátor. Po zapálení začne lampa horieť plameňom, ktorý keramický horák zahreje na vysokú teplotu. Po uplynutí asi 2 až 3 minút sa plameň sfúkne (alebo niekedy sám zhasne) a ďalej pokračuje katalytická reakcia bez prítomnosti plameňa. Horľavé zložka náplne lampy pri katalytickej reakcii oxiduje a dochádza k uvoľňovaniu molekúl, ktoré majú schopnosť neutralizovať nežiaduce pachy, vírusy a baktérie. Na podobnom princípe fungujú niektoré elektrické čističky vzduchu s ionizátorom. Pri procese prebiehajúcom v katalytickej lampe sa zároveň z náplne uvoľňujú vonné esencie a dochádza k prevoňaniu priestoru. Na rozdiel od aróma lampy, ktorá "iba" uvoľňuje do priestoru vôňu prekrývajúce pachy, katalytická lampa súčasne zápach neutralizuje a pritom pomáha ničiť vírusy a baktérie vo vzduchu. Katalytická lampa nie je sama o sebe jediným riešením čistoty, nedokáže odstrániť pôvodcu zápachu a tak použitie lampy kombinujte s pravidelným vetraním a efektívnym upratovaním. Jedine tak zaistíte vo vašom interiéri čisté a zdravé prostredie.
Návod na použitie
Z lampy zložte ozdobnej aj uzatváracie viečko, vyberte kahan s knôtom a opatrne nalejte náplň do 2/3 lampy. Uistite sa, že povrch a okolie lampy nie je postriekané náplňou. Prípadné zvyšky náplne utrite. Vráťte do lampy knôt s kahanom a zakryte uzatváracím viečkom. Po cca 20 minútach, až náplň cez knôt vystúpi až ku keramickému kameňu odstráňte uzatváracie viečko, vezmite zapaľovač a kahan zapáľte. Plameň nechajte horieť 2 až 3 minúty, maximálne 5 minút, nikdy nie dlhšie. Potom plameň sfúknite a kahan prekryte ozdobným viečkom. Katalytický proces je týmto zahájený a lampa začína čistiť vzduch a uvoľňovať vôňu. Po dosiahnutí požadovanej intenzity vône (odporúčame maximálne 20 minút) zameňte ozdobné viečko za uzatváracie viečko. Tým ukončíte katalytickú reakciu a lampa zhasne.
Súčasťou balenia lampy nie je náplň do katalytickej lampy. Používajte výhradne náplne určené na použitie v katalytickej lampe. Nikdy do lampy nenalievajte klasicke lampové oleje. Napriek tomu že sa v angličtine náplne do katalytických lámp často označujú ako "lamp oil", náplň nie je tvorená olejom ale izopropylalkoholom. Použitie oleja by spôsobilo zničenie katalytického horáka.
Bezpečnostné pokyny
Pri používaní katalytickej lampy dodržujte rovnaké pokyny ako pri zaobchádzaní s otvoreným ohňom. Nestavajte lampu do blízkosti horľavých predmetov ako sú závesy, záclony, sušené kvety a podobne. Nalievanie náplne vykonávajte len do vychladnutej lampy a mimo zdrojov ohňa ako sú sviečky. Pri manipulácii s náplňou dajte pozor na citlivé povrchy, ktoré by izopropylalkohol mohol poškodiť.